Nadpotliwość

Nadpotliwość

Pocenie się to naturalny sposób chłodzenia ciała, który skutecznie chroni nas przed przegrzaniem. Problem pojawia się, kiedy ilość potu jest zbyt duża, znacznie przekracza zapotrzebowanie organizmu lub kiedy pot pojawia się w nietypowych miejscach.
Pot to wydzielina produkowana przez gruczoły potowe. Wydzielanie potu pełni ważną rolę w regulacji temperatury ciała i usuwaniu szkodliwych produktów przemian metabolicznych (np. Mocznika).

Pojęcie nadpotliwości (ang. hyperhidrosis) definiowane jest jako nadmierne oraz niepotrzebne produkowanie potu. Jest to ilość znacznie większa niż potrzebna do regulacji cieplnej organizmu, badania pokazują, że nawet do 5 razy więcej. Nadaktywność gruczołów potowych w nadpotliwości charakteryzuje się ich nadmierną pracą- również w nieuzasadnionych sytuacjach.

 

Objawy nadpotliwości to:

  • lepkie, wilgotne lub mokre dłonie- utrudniające np. trzymanie długopisu,
  • lepkie, wilgotne lub mokre podeszwy stóp,
  • nadmiernie mokre pachy, plecy lub inne części ciała,
  • częste pocenie się.

 

Rodzaje nadpotliwośći

Nadpotliwość można podzielić ze względu na: przyczynę, wówczas wyróżniamy nadpotliwość pierwotną i wtórną, a także ze względu na lokalizację, tutaj wymienić można nadpotliwość miejscową lub uogólnioną.

Nadpotliwość typu pierwotnego to najczęstszy rodzaj tej dolegliwości, ma ona zazwyczaj charakter miejscowy, uwarunkowana jest genetycznie.

Obszar nadpotliwości w typie pierwotnym obejmuje dłonie, stopy lub pachy, a nadmierne wydzielanie potu można zaobserwować już w dzieciństwie albo okresie dojrzewania. Schorzenie wiąże się z zaburzeniami współczulnego układu nerwowego, który nadmiernie pobudza gruczoły potowe do produkcji potu.
Czynnikiem wyzwalającym może być stres, emocje, jednak nadpotliwość może wystąpić również bez wyraźnej przyczyny.

Nadpotliwość wtórna -zwykle ma charakter uogólniony (obejmuje całe ciało), rzadziej miejscowy.

Ten typ nadpotliwości może być wynikiem:
choroby (np. nadczynność tarczycy, otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność serca, choroba nowotworowa),
stosowania leków (np. antybiotyki, leki przeciwnadciśnieniowe, hormonalne),
stosowania używek (alkohol, narkotyki, kofeina),
zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (np. po udarze mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona).

Postacią szczególną nadpotliwości miejscowej wtórnej jest tzw. zespół Łucji Frey określany jako „pocenie smakowe”. Charakteryzuje go skłonność do pocenia i zaczerwienienia w obrębie skóry twarzy. Objawy te występują przeważnie w trakcie spożywania pokarmów pikantnych i gorących.

Reakcja organizmu jest skutkiem miejscowego upośledzenia układu nerwowego. Przeżuwanie pokarmu zamiast stymulować gruczoły ślinowe pobudza wydzielanie gruczołów potowych.

 

Nadmierne pocenie u dorosłych – przyczyny

Oprócz czynników fizjologicznych nasilających wydzielanie potu fizjologicznych (stres, wysiłek fizyczny, przegrzanie),  nadmierne pocenie może być związane z chorobami ogólnoustrojowymi.

Do chorób związanych z  nadmiernym wydzielaniem potu u osób dorosłych zalicza się: choroby endokrynologiczne, neurologiczne, onkologiczne czy infekcje.

W przypadku czynników fizjologicznych zwiększających wydzielanie potu, wystarczy częściej dbać o higienę, poza tym wyeliminować czynniki wywołujące nadmierną potliwość np. otyłość, dietę wysokobiałkową, używki, leki (można zmodyfikować farmakoterapię uwzględniając problem nadpotliwości w wywiadzie).

 

Nadmierne pocenie u dzieci – przyczyny

Nadmierne pocenie u dzieci nie musi wynikać z podłoża chorobowego, ale jednocześnie może być objawem chorób i stanów bardzo poważnych, dlatego tak ważne jest by problem omówić z lekarzem.

Do najgroźniejszych chorób wywołujących nadmierne pocenie można zaliczyć np.: nowotwory, gruźlica, niewydolność serca, nadczynność tarczycy.

Jednak zwiększoną potliwość można zaobserwować również przy niedoborze wit.D3 czy niskim poziomie glukozy we krwi (hipoglikemia).

Inne przyczyny to np. infekcje przebiegające z gorączką lub bez, alergie, choroby skóry, otyłość, a także podłoże emocjonalne. Zła dieta czy przegrzanie, nieodpowiednia odzież to również jakże prozaiczne, ale realne przyczyny nadpotliwości.

 

Kiedy zacząć leczenie nadpotliwości?

Nadpotliwość warto leczyć, kiedy staje się uciążliwa, utrudnia codzienne funkcjonowanie pogarszając komfort życia. Jest to krępująca dolegliwość, np. biznesmen podając rękę kontrahentowi krępuje się, kiedy jest ona mokra, przy pracy manualnej nadpotliwość dłoni również stanowi wyzwanie. Dla kobiet lubiących nosić sukienki ślady potu w okolicy pach to spory kłopot. Nadpotliwość wiązać się może z przykrym zapachem, co dodatkowo stresuje osoby nią dotknięte.

 

Sposoby leczenia nadpotliwośći

Leczenie nadpotliwości wtórnej opiera się na ustaleniu czynników wywołujących, a następnie ich wyeliminowaniu bądź leczeniu. Przykładem może być pacjent z cukrzycą u którego podstawą będzie unormowanie poziomu glukozy.

W leczeniu nadpotliwości uwarunkowanej genetycznie jaką jest nadpotliwość pierwotna nie ma możliwości usunięcia przyczyny. Wówczas dostępnych jest kilka metod skutecznie usuwających problem nadpotliwości. Najchętniej wybieraną przez pacjentów metodą w przypadku nadmiernego pocenia pach są antyperspiranty.

W Hbcmed popularnością cieszy się śródskórne ostrzyknięcie kłopotliwych okolic neuromodulatorem. Zabieg pozwala na całkowite bądź znaczne usunięcie nadpotliwości poprzez blokowanie impulsów stymulujących gruczoły potowe. Toksyna botulinowa skutecznie pozwoli uporać się z problemem w obrębie pach, dłoni a także stóp na okres około 6 miesięcy.
Protokół zabiegowy opiera się na podaniu toksyny botulinowej bardzo cieniutką igłą w określone miejsce, zabieg jest stosunkowo szybki (do 30min.), a jednocześnie bezpieczny. Warto uzmysłowić sobie, że gruczoły potowe pod pachami to zaledwie 1% gruczołów obecnych na naszym ciele, więc zablokowanie ich czynności nie wpływa niekorzystnie na procesy termoregulacji organizmu.

 

Nieleczona nadpotliwość – możliwe skutki

Nadpotliwość to uciążliwa i bardzo przykra dolegliwość, która w konsekwencji może prowadzić do wstydu, frustracji i obniżenia samooceny… Nieleczona nadmierna potliwość wpływa na pogorszenie jakości życia, relacji społecznych, może oddziaływać negatywnie na życie zawodowe, a nawet prowadzić do depresji.

W literaturze dostępne są badania, wg których problem nadpotliwości określany jest przez osoby dotknięte jako znacznie bardziej krępujący niż np. otyłość czy opryszczka.

Dyskomfort wiąże się z tym, iż pot wydziela nieprzyjemną woń, pozostawia na odzieży trwałe plamy, zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. W konsekwencji nadpotliwości obserwuje się problemy skórne czy odczyny alergiczne spowodowane nadmiernym stosowaniem środków higienicznych i odświeżających.

 

Podsumowanie

Podsumowując, problem nadpotliwości niesie za sobą konsekwencje natury fizycznej oraz niekorzystnie wpływa na stan psychiczny pacjenta, ograniczając jego potencjał społeczno- zawodowy i pogarszając zdrowie. Dlatego w Hbcmed rekomendujemy rozwiązania, które mogą pomóc Pacjentom z tą dolegliwością.

 

Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, nie gwarantują identycznych efektów u każdego leczonego pacjenta i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *