Leczenie migreny

Migrena – czym jest i w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć?

 

Czym jest migrena?

Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne, nie tylko rodzaj bólu głowy. Migrena objawia się epizodycznymi atakami migrenowymi przez większość życia Pacjenta ze zmienną indywidualną częstotliwością. Migrena może przyjąć postać przewlekłą, kiedy to przez większość czasu utrzymują się nieprzyjemne objawy choroby.

Migrena to jedna z najczęstszych przyczyn bólów głowy, szczególnie u młodych dorosłych, częściej
u kobiet. Na migrenę choruje średnio kilkanaście procent kobiet w populacji i kilka procent mężczyzn, lecz w wieku 30-40 lat liczba osób
z migreną dochodzi do 30%!

Migrenowy ból głowy trwa od 4 do 72 godzin, może być poprzedzony tzw. aurą (wzrokową, czuciową zaburzeniami mowy, niedowładami kończyn), zaś po okresie bólu najczęściej występuje faza pomigrenowa (uczucie rozbicia, zmęczenia, dekoncentracji, senności – objawy te trwają do 24 godzin).

Przyczyny migreny

Główną przyczyną występowania migreny jest nasz garnitur genetyczny- często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie też chorowali na tego rodzaju bóle głowy.

Atak migrenowego bólu głowy można sprowokować błędem dietetycznym, spożywaniem alkoholu np. czerwonego wina, ekspozycją na silny stres, deprywacją snu, nikotynizmem, aktywnością seksualną.

Nie bez znaczenia dla wystąpienia ataku migreny jest gospodarka hormonalna i warunki atmosferyczne.

Objawy migreny

Zazwyczaj objawy migreny charakteryzują się połowiczym pulsującym/tętniącym bólem głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne: zapachy, dźwięki, światło.

Migrena to długotrwały silny ból głowy, który, niestety, nie ustępuje po lekach przeciwbólowych stosowanych w innych schorzeniach.

Migrena z aurą

Migrena z aurą występuje rzadziej niż migrena bez aury. Wystąpienie bólu w migrenie z aurą poprzedza zespół przemijających objawów zwany aurą, trwający 5-60 min bezpośrednio przed atakiem bólowym. Najczęściej aura ma postać wzrokową tzw. mroczka centralnego lub błyskóww polu widzenia. Ale aura może obejmować również zaburzenia czucia np. w postaci mrowienia, drętwienia, a nawet- przejściowe- niedowłady siły mięśniowej, zaburzenia mowy. Kiedy mija aura, pojawia się dotkliwy połowiczy pulsujący ból głowy, trwający kilka a nawet kilkadziesiąt godzin (bez podjętego leczenia).

Migrena w ciąży

Ponieważ migrena dotyka często młode kobiety, również w ciąży, kiedy gospodarka hormonalna podlega intensywnym zmianom, występuje ten rodzaj bólów głowy. Wiąże się to z koniecznością zmiany leczenia ataków migrenowych w stosunku do okresu przed koncepcją, wymaga szczególnych zaleceń terapeutycznych i wskazówek dotyczących stylu życia.

Migrena u dzieci

Dzieci również może dotyczyć to schorzenie neurologiczne.  Zazwyczaj migrena pojawiająca się u dzieci dotyczy dziewczynek w okresie pokwitania, ale zdarzają się znacznie wcześniejsze początki choroby. U dzieci w stosunku do dorosłych ataki migreny trwają krócej, ale częściej występują. Zazwyczaj obserwuje się tło genetyczne (często migrenę rozpoznawano wcześnie już u matek), duży związek
z występowaniem sytuacji stresowych, czasem migrena współistnieje z padaczką.

W stosunku do osób dorosłych, u dzieci migrenie towarzyszyć mogą objawy wegetatywne, bóle brzucha, zaburzenia zachowania, koncentracji i nastroju.

Jakie są skutki nieleczenia migreny?

Leczenie jest przeciwwskazane u osób, u których występują choroby skóry w miejscu podawania toksyny, uczulone na jakikolwiek składnik Botoxu oraz u osób, u których w  przeszłości występowały problemy z połykaniem lub oddychaniem. Przeciwskazaniem jest róznież miastenia i inne choroby złącza nerwowo-mięśniowego. Mimo że nie udowodniono  negatywnego wpływu  toksyny na rozwój dziecka, dla bezpieczeństwa ciąża i laktacja także wykluczają zabieg. Również osoby leczone antybiotykami aminoglikozydowymi i tetracyklinami nie zostaną zakwalifikowani do terapii przez okres leczenia w/w.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny możemy podzielić ze względu na leczenie:

  • ataków migreny – tu stosowane są najczęściej tryptany w różnych formach, sposobach podania, dawkach
  • dolegliwości towarzyszących migrenie: nudności/wymiotów/odwodnienia/zaburzeń elektrolitowych- tu stosowane jest leczenie objawowe odwracające przykre skutki tych bólów głowy (stosownie do potrzeb indywidualnych organizmu)
  • leczenie profilaktyczne – w migrenie przewlekłej, która występuje powyżej 15 dni
    w miesiącu i jest wyjątkowo dokuczliwa

 

Leczenie migreny u kobiet w ciąży jest szczególnie trudne. W leczeniu rozważyć należy wszystkie potencjalne przyczyny bólu głowy (np. stan przedrzucawkowy, gruczolaka przysadki itp.). Diagnostyka i leczenie są ograniczone w stosunku do okresu przed koncepcją.

Leczenie farmakologiczne można włączyć po rozważeniu korzyści i ryzyka z nim związanych.

Bardzo dużą uwagę zwracamy w tym przypadku na techniki niefarmakologiczne leczenia migreny uwalniające od bólu, dietę, odpowiednią ilość snu, utrzymanie stałego rytmu dnia, stosowanie technik relaksacyjnych.

Migrena u dzieci może być leczona farmakologicznie podobnie jak w wieku dorosłym. W leczeniu migrenowych bóli głowy u dzieci kładziemy nacisk na wyeliminowanie czynników spustowych- wywołujących ataki migrenowego bólu głowy (zmodyfikowanie diety, wyeliminowanie tzw. stresorów, dobranie adekwatnej do możliwości aktywności fizycznej).

Jaki jest najskuteczniejszy sposób leczenia migreny?

W migrenie epizodycznej, występującej rzadko kluczem do sukcesu jest dobranie leku przerywającego atak migrenowego bólu głowy (najczęściej jednej z wielu postaci tryptanów).

Migrena przewlekła wymaga leczenia profilaktycznego, dobranego indywidualnie przez neurologa na konsultacji specjalistycznej. Może być to farmakoterapia doustna (trwająca kilka miesięcy), obejmująca podawanie leków np. przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych (mimo że pacjent z migreną nie choruje na depresję czy padaczkę).

Skuteczniejszą i mniej obciążającą procesy metaboliczne organizm formą leczenia migreny przewlekłej jest podawanie neuromodulatora – toksyny botulinowej. Zabieg obejmuje serię ok 40 zastrzyków domięśniowych w okolicę głowy i szyi, jest powtarzany kilkukrotnie co ok 3-4 miesiące, jedna sesja terapeutyczna trwa ok 30 minut. Neuromodulator blokuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego oraz mediatorów bólu w zakończeniach nerwu trójdzielnego. Prowadzi to do wyhamowania reakcji skutkujących powstawaniem bólu migrenowego. Najnowocześniejsze leczenie migreny przewlekłej obejmuje podawanie przeciwciał monoklonalnych metodą powtarzanych najczęściej co miesiąc iniekcji podskórnych.

Jak wygląda zabieg podania toksyny botulinowej?

Podanie neuromodulatora w migrenie przewlekłej, która dotyczy 1-2% populacji, zawsze poprzedza konsultacja neurologiczna. Pacjent z migreną epizodyczną bądź z innym rodzajem bólów głowy nie odniesie korzyści z leczenia Botoxem.

Zabieg można wykonać po wykluczeniu przeciwwskazań (np. zakażenie skóry w miejscu podania leku, ciąża i karmienie piersią, miastenia, uczulenie na kompleks neurotoksyny).

Obejmuje on serię kilkudziesięciu (31-39) wstrzyknięć leku w okolicę czoła, skroni, potylicy, szyi i barków.

Jako osoba z dużym doświadczeniem wykonuję tę procedurę medyczną sprawnie i mam nadzieję z minimalnym dyskomfortem bólowym dla pacjenta. Zabieg w hbcmed trwa ok 30 minut, jest poprzedzony podpisaniem zgody przez pacjenta. Neuromodulator działa z miesiąca na miesiąc ograniczając liczbę dni bólowych.

Zabiegi są zazwyczaj wykonywane 4-5 razy co 3 miesiące, do momentu transformacji migreny przewlekłej do epizodycznej (w której ataki bólu głowy są rzadko i reagują na leczenie tryptanem). W dniu leczenia unikamy aktywności fizycznej, ekspozycji na ekstremalne temperatury, innych zabiegów terapeutycznych.

Przeciwwskazania do leczenia migreny toksyną botulinową

Na szczęście przeciwwskazania do leczenia migreny toksyną botulinową występują rzadko. Obejmują one choroby złącza nerwowo-mięśniowego, aktywne zakażenia w miejscu planowanych wstrzyknięć neuromodulatora. Dotychczas nie udowodniono skutków ubocznych leczenia neuromodulatorem na rozwój dziecka kobiet będących w ciąży, poddanych zabiegom. Jednak dla bezpieczeństwa ciąża
i karmienie piersią są przeciwwskazaniem do zabiegu (brak też badań potwierdzających bezpieczeństwo takiej terapii).

Oczywiście uczulenie na kompleks toksyny Clostridium botulinum typu A lub inne składniki leku również wyklucza terapię neuromodulatorem.

Jaka jest skuteczność leczenia migreny toksyną botulinową?

Zawsze należy podjąć próbę leczenia migreny. Specjalista neurolog przeprowadzi diagnostykę wykluczającą inne możliwe przyczyny bólów głowy i postawi diagnozę.

Z pewnością lekarz zaordynuje wytyczne co do stylu życia, jak również farmakoterapię przerywającą ataki migrenowych bólów głowy. Kiedy migrena transformuje do przewlekłej, należy rozpocząć leczenie profilaktyczne.

Jakie są objawy uboczne stosowania toksyny botulinowej?

Skutki uboczne podania toksyny botulinowej w walce z migreną występują rzadko i obejmują:

-zaczerwienienie skóry, siniaki i niewielkie obrzęki, ból- w miejscu podania leku

-bóle głowy – bezpośrednio po zabiegu

-osłabienie mięśni twarzy bądź szyi (trudności w mówieniu, oddychaniu, przełykaniu), występują bardzo rzadko, jednak w przypadku wystąpienia w/w konieczny jest pilny kontakt z lekarzem ze względu na możliwość zagrożenia zdrowia.

Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, nie gwarantują identycznych efektów u każdego leczonego pacjenta i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *