Suplementacja witaminowa w schorzeniach neurologicznych

Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 jest jednym z częstszych powodów występowania objawów neurologicznych u pacjentów z niedoborami witamin. Do mojej praktyki chorzy zgłaszają się z bólami głowy, bolesnością języka, osłabieniem, zaburzeniami czucia, zaburzeniami widzenia lub równowagi, depresją, utratą apetytu. Niedobór witaminy B12 może też prowadzić do anemii.

Łatwo sprawdzić poziom tej witaminy badając krew. Prawidłowy poziom kokarboksylazy w organizmie dorosłego człowieka to 150 do 740 pmol/l. Przyczyną zbyt małej ilości tej witaminy może być choroba Addisona- Biermera – czyli anemia złośliwa – w której następuje zaburzenie wchłaniania witaminy B12, a także dieta wegańska, alkoholizm, choroby żołądka które uniemożliwiają wchłanianie się tego ważnego czynnika.

Po zdiagnozowaniu zawrotów głowy czy też polineuropatii – jeżeli ich przyczyną okaże się niedobór witaminy B12 – należy rozpocząć suplementację, aby szybko wyrównać poziom kokarboksylazy. Jest ona podawana w iniekcjach domięśniowych bądź dożylnych, gdyż parenteralne podawanie witaminy B12 wyklucza zaburzenia wchłaniania jako przeszkodę w szybkim uzupełnieniu B12.

Pacjenta należy pouczyć o konieczności zmiany diety tak, aby znalazł się w niej ser, jajka, ryby, czerwone mięso. Wynika z tego, że nabiał i mięso  są konieczne,  aby  uzupełniać poziom kokarboksylazy. W ostatnim czasie  mówi się o jadalnych wodorostach,  które również  zawierają niewielkie ilości  witaminy B12. Ponieważ nasz organizm nie potrafi wytworzyć tej jakże ważnej witaminy,  musimy dostarczać ją z zewnątrz najlepiej z pokarmem.

Jako neurolog muszę pamiętać o tym, że niedobór cyjanokobalaminy prowadzić może do zaburzeń pamięci, równowagi, zaburzeń zachowania i czucia.

Witamina B12 bierze udział w tworzeniu osłonki mielinowej, wspiera procesy krwiotwórcze i inne reakcje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ta witamina współuczestniczy w syntetyzowanie DNA nowo powstałych komórkach.

Czasem objawy niedoboru witaminy B12 mogą być zwiewne i mało charakterystyczne, jak senność, brak energii, ociężałość, poczucie wyziębienia kończyn. Takie objawy może dawać wiele różnych chorób i ciężko wtedy pomyśleć o niedoborze kokarboksylazy, ale jeżeli zdarzy się pacjent który ma objawy z układu krwionośnego (czyli niedokrwistość megaloblastyczna lub złośliwa), z układu neurologicznego ( czyli zaburzenia widzenia, równowagi i czucia ) oraz z zakresu psychiatrii ( czyli zaburzenia pamięci, nastroju, zachowania ) bardzo ważne jest zbadać poziom witaminy B12.

Niedobór witaminy D3

Inną witaminą bez której nie da się żyć jest witamina D3. Jej niedobór dotyczy 90% populacji umiarkowanej strefy klimatycznej, która nie stosuje suplementacji witamina D3. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, inaczej zwana cholekalcyferolem. Witamina ta powstaje pod wpływem promieni światła słonecznego, jednak zanieczyszczenie powietrza, zachmurzenie, tryb życia współczesnej cywilizacji ograniczający ruch na świeżym powietrzu sprawia, że często mamy niedobory tej witaminy. Źródłem cholekalcyferolu może też być pokarm, szczególnie ryby ( takie jak łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, węgorz ). Witamina ta znajduje się w tranie i żółtkach jaj.

Jest ona niezbędna w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa na stan kości. Jeżeli w dzieciństwie będą niedobory witaminy D3, pojawia się krzywica i zaburzenia wzrostu. W starszym wieku może pojawić się osteopenia czy osteoporoza. Z tymi głównie schorzeniami kojarzona jest ta witamina. Często jednak zdarza się, że objawy niedoboru witaminy D3 są mało swoiste, na przykład w przypadku wystąpienia choroby o podłożu autoimmunologicznym, częstych infekcji- wynikających z zaburzeń odporności, chorób metabolicznych, uczucia zmęczenia, dekoncentracji.

Poziom witaminy D3 można oznaczyć w surowicy, a jego prawidłowe stężenie mieści się między 30 a 100 ng/ml. Jeżeli stwierdzimy za niski poziom tego czynnika, rekomendowana jest suplementacja (nie profilaktyczna, która powinna mieć miejsce u każdego z naszej strefy klimatycznej ) lecz wyrównawcza. Można podawać witaminę D dożylnie lub doustnie- jako lek lub suplement diety.

Równocześnie należy zaznaczyć, że zarówno w przypadku witaminy B12 jaki i D3 przekroczenie wartości rekomendowanych tych witamin ma również negatywne skutki zarówno na układ nerwowy jakie inne układy. Dlatego podczas suplementacji warto sprawdzać okresowo poziomy witamin we krwi.

Niedobór witaminy B1

Witamina B1 odgrywa rolę w pracy układu nerwowego, gdyż reguluje przenoszenie impulsów w centralnym i obwodowym układzie nerwowym, wspomaga też usuwanie stresu oksydacyjnego, pomaga w uśmierzaniu bólu. Oprócz tego bierze udział w gospodarce cukrowej i ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Tiamina jest uzyskiwana z pożywienia, jednak w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na tę witaminę ( na przykład w ciąży i w okresie karmienia piersią, podczas narażenia na długotrwały stres, przy zaburzeniach wchłaniania lub w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego ) albo przy nadczynności tarczycy często występuje jej niedobór. Niedobór witaminy B1 powoduje również nadużywanie kawy, herbaty, alkoholu, a także przewlekłe stosowanie leków na przykład moczopędnych. W skrajnych przypadkach niedobór tiaminy może prowadzić do choroby Beri-Beri. O

Objawami z zakresu układu nerwowego świadczących o niedoborach witaminy są zaburzenia czucia, męczliwość, osłabienie, bóle mięśni lub głowy, zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia widzenia czy nastroju.

Leczenie polega na suplementacji witaminy B1, a później zmiany diety, aby znalazły się w niej produkty mało przetworzone, kasza, chleb z grubo mielonej mąki, drożdże piwne, wątroba wieprzowa, a także orzechy, banany, brązowy ryż, jajka. C

Często też u osób dializowanych obserwuje się niedobory tiaminy. Grupą ryzyka są osoby po zabiegach bariatrycznych i z cukrzycą, pacjenci nadużywający alkoholu. Ich również należy rozpatrywać jako kandydatów do suplementacji witaminy B1.

Niedobór witaminy B1 jest również przyczyną zespołu Korsakowa, który powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu z uszkodzeniem procesów pamięciowych oraz kojarzeniowych. Objawy zespołu Korsakowa często spowodowane są nadużywaniem alkoholu, nieprawidłową dietą i zaburzenia odżywiania lub nowotworami przewodu pokarmowego. Schorzenia te wiążą się z upośledzeniem wchłaniania witaminy B1 z jelit, np. w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu uszkadza on tkanki jelita cienkiego.

Odpowiednia dieta, urozmaicona i bogata w witaminy, jest podstawą dobrego funkcjonowania organizmu. Jeżeli wystąpią niedobory witaminowe, konieczna jest skuteczna suplementacja. Na rynku farmaceutycznym istnieją przebadane klinicznie leki, zarówno w postaci tabletek, jak i do podawania parenteralnego ( w iniekcjach domięśniowych czy dożylnych ), które wyrównają niedobory. Istotna jest diagnostyka, rozpoznająca zespoły niedoborowe, wdrożenie leczenia i zmiana żywienia, aby problemy nie powróciły.

W razie stwierdzenia niedoborów w hbcmed przeprowadzamy dożylne terapie witaminowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *