USG tętnic domózgowych metodą Dopplera – badanie diagnostyczne pomocne w ustaleniu przyczyn bólów i zawrotów głowy, drętwienia kończyn górnych, które służy profilaktyce pierwotnej i wtórnej udarów mózgu. Jeśli masz nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, wiek powyżej 60 roku życia, wykonuj badanie raz na rok. Pozwoli to wykryć zmiany chorobowe w naczyniach i odpowiednio wcześnie je zaopatrzyć, przed wystąpieniem choroby (np. przy zwężeniu miażdżycowym powyżej 70% wskazane jest leczenie zabiegowe). Specjalista Neurolog Ewelina Górska wykonuje to badanie od 2009 roku, opracowuje wynik natychmiast po badaniu, określa ryzyko zachorowania na choroby naczyniowe i udziela porad co robić, aby uniknąć niebezpiecznych skutków niedokrwienia mózgu.
Ultrasonografia wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania badanego narządu. Jest to metoda diagnostyczna nieinwazyjna, bezbolesna, precyzyjna, można ją powtarzać dowolną ilość razy, gdyż nie jest szkodliwa dla Pacjenta ani diagnosty. Ultrasonografia dopplerowska z kolorowym kodowaniem przepływu jest używana w neurologii do oceny naczyń domózgowych, tj. tętnic szyjnych i kręgowych. Wykonując badanie, można precyzyjnie określić prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniach, jak również obecność chorobotwórczych zjawisk wewnątrz naczyń takich jak miażdżyca, rozwarstwienie czy zapalenie tętnic. Miażdżyca to przewlekły proces zapalny polegający na stopniowym stwardnieniu i pogrubieniu błony wewnętrznej naczyń. W przebiegu miażdżycy może dojść do uszkodzenia śródbłonka, co może skutkować zakrzepicą, bądź do pęknięcia blaszki miażdżycowej, a w efekcie zablokowania światła tętnicy i zamknięcia w niej przepływu krwi. Również bez takich dramatycznych zaostrzeń sytuacja wygląda groźnie, gdyż powoli postępująca miażdżyca może doprowadzić do całkowitego zamknięcia przepływu krwi w naczyniu. Skutkuje to niedokrwieniem narządu unaczynianego przez zamknięte naczynie, w tym przypadku centralnego układu nerwowego. Niedokrwiony obszar mózgu bez dopływu tlenu i glukozy ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.
Osoby obciążone chorobami naczyń takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hipercholesterolemia, Pacjenci palący papierosy czy po prostu osoby w wieku starszym powinny wykonywać badanie raz w roku. Specjalista neurolog Ewelina Górska wykonująca badanie ultrasonografii tętnic domózgowych ocenia stopień zaawansowania zmian miażdżycowych i na tej podstawie proponuje adekwatne leczenie, aby nie doszło do całkowitej okluzji naczyń domózgowych, prowadzącej do udaru niedokrwiennego mózgu. Miażdżycowe zwężenie tętnic domózgowych na poziomie powyżej 70% kwalifikuje się do konsultacji chirurga naczyniowego, który kieruje na zabieg udrażniający naczynia domózgowe. Zabiegiem likwidującym blaszki miażdżycowe w naczyniach jest endarterektomia tętnic szyjnych, polega ona na operacyjnym usunięciu blaszek miażdżycowych ze światła naczynia. Innym sposobem udrażniania naczyń domózgowych jest angioplastyka, czyli przezskórny zabieg polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych przy pomocy stentu naczyniowego.
Niedokrwienie mózgu zawsze jest groźne w skutkach, na przykład wywołuje zawroty głowy, przejściowe niedokrwienia mózgu bądź też udary mózgu. Dlatego nie należy zbyt długo odkładać badania profilaktycznego, które w sposób precyzyjny i bezpieczny oraz bezbolesny określi stan Twoich naczyń domózgowych.
Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, nie gwarantują identycznych efektów u każdego leczonego pacjenta i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.