Botox w rękach neurologa.

Neuromodulator pomaga mi w hbcmed w leczeniu migreny przewlekłej u osób dorosłych.

Jeśli ból głowy występuje bardzo często, ataki są silne, ma pulsujący charakter, jest połowiczy, towarzyszą mu nadwrażliwość na światło, hałasy, zapachy, nudności lub wymioty – warto rozważyć leczenie toksyną botoksem.

 

Zabieg trwa pół godziny, polega na wstrzyknięciu leku cienką igłą w mięśnie okolic głowy i szyi. Może się to wiązać z niewielkim szybko przemijającym dyskomfortem w okolicach wstrzyknięć. Zaleca się powtarzanie leczenia kilka razy co 12 tygodni.

Działanie botoksu w leczeniu migreny przewlekłej polega na blokowaniu sygnałów bólowych, które wywołują atak bólowy.

Przyjmuję się, że lek blokuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego oraz mediatorów bólu w zakończeniach nerwowych nerwu trójdzielnego. Neuromodulator uniemożliwia połączenie pęcherzyka zawierającego te mediatory z zakończeniem nerwu, co blokuje wydzielanie tej substancji i dalsze jej działanie. Prowadzi to do długotrwałego, ale zawsze przejściowego, a więc odwracalnego odłączenia nadwrażliwych zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego i hamowania reakcji prowadzących do powstania i rozwoju ataku migrenowego.

Toksyna botulinowa typu A, jak każdy lek, może mieć skutki uboczne, które szczegółowo są opisane w ulotce dołączonej do produktu.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na lek, zmiany skórne wskazujące na zakażenie w okolicach głowy i szyi, ciąża i okres karmienia piersią.

W moim odczuciu jest to leczenie skuteczne, o wysokim profilu bezpieczeństwa, znacznie ograniczające użycie doraźnych środków przeciwbólowych ( tryptanów/NLPZ ), podnoszące jakość życia pacjentów z migreną.

Również schorzenia wynikające z na zaburzeniu napięcia mięśni wymagają leczenia neuromodulatorem.

Przykładem są dystonie ogniskowe. Kurcz powiek, czyli choroba polegająca na mimowolnym zaciskaniu oczu, kręcz karku czy połowiczy kurcz twarzy to choroby skutecznie leczone toksyną.

W mojej praktyce wykorzystuje botoks także do leczenia przykurczów mięśniowych występujących po udarach, w przebiegu stwardnienia rozsianego, po urazach.

Mechanizm działania polega na zahamowaniu wydzielania neurotransmitera zakończeń nerwowych, czyli acetylocholiny, w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego rezultatem jest rozkurcz i rozluźnienie mięśni, a więc ich relaksacja neuromodulator.

Nadpotliwość również może być leczona toksyną botulinową.

Zabieg usuwający nadmierną wilgotność dłoni, stóp czy pach jest bardzo skuteczny. Hamuje działanie gruczołów potowych na kilka miesięcy. Zastosowanie kilku kuracji co ok 6 miesięcy prowadzi do odzwyczajenia gruczołów potowych do wydzielania bardzo dużych ilości potu.

Toksyna botulinowa jest lekiem biologicznym, wytwarzanym przez bakterie, stosowanym w medycynie od wielu lat. Jej bezpieczeństwo i skuteczność udowodniono w licznych badaniach klinicznych.

Botox stosuje się nawet u noworodków, które chorują na dziecięce porażenie mózgowe. W rękach specjalisty zajmującego się schorzeniami neurologicznymi jest to lek bezpieczny, o przewidywalnym działaniu, a przede wszystkim skuteczny.

 

Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, nie gwarantują identycznych efektów u każdego leczonego pacjenta i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, nie gwarantują identycznych efektów u każdego leczonego pacjenta i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *