Pewność siebie

Pewność siebie jest cechą, którą budujemy w hbcmed podczas zabiegów medycyny estetycznej lub podczas treningu mentalnego.

Atrakcyjny wygląd jest często przepustką do sukcesu osobistego, jak również zawodowego. Nieustannie jesteśmy oceniani i porównywani. Jeżeli mamy potrzebę podkreślenia osobistego piękna, zadbania a zdrowy, promienny wygląd skóry czy likwidację kompleksów dręczących nas od dawna, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Nie miej jednak pewność siebie jako cecha jest to bardzo ważną właściwością, budującą człowieka i wpływającą na jego relacje z otoczeniem. Pozytywnie, bądź negatywnie… To zależy od nas.

Wzmacnianie pewności siebie jest procesem złożonym. Potrzebujemy do tego dobrostanu fizycznego, ale głównie psychicznego.

Aby wzmocnić pewność siebie warto:

  • mówić o sobie dobrze
  • poznać swoje mocne strony, ale też uświadamiać sobie własne wady
  • celebrować swoje sukcesy – małe i duże
  • rozwijać się, gdyż poprzez wzrost kompetencji osobistych i zawodowych zyskujemy w swoich oczach
  • jak również znajdujemy potwierdzenie własnej wartości w otoczeniu.

W pewności siebie najważniejsze jest abyśmy rozbudzili ją w sobie i niejako uniezależnili to co o sobie myślimy od środowiska. Otoczenie może być tylko potwierdzeniem pozytywnego odbioru samych siebie przez nas.

Można powiedzieć, że środowisko wzmacnia poczucie własnej wartości, ale zbudować musimy je sami.

Aby pewność siebie była możliwa należy dbać o swoje zmysły i ciało. Ćwiczenia fizyczne, szczególnie ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu i właściwa dieta pomagają nam czuć się dobrze we własnym ciele.

Balans wewnętrzny – czyli dobre proporcje pomiędzy życiem osobistym, rozwojem kompetencji, pracą zawodową i dbaniem o ciało, rozpieszczaniem zmysłów – jest podstawą budowania pewności siebie.

Parafrazując to cytat Edwarda Stanleya „Ci, którzy myślą, że nie mają w życiu czasu dla siebie, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę.

Pewność siebie daje nam odwagę do działania w zgodzie z naszym wnętrzem i z naszymi potrzebami.

Często mamy blokadę aby realizować nasze marzenia z obawy przed negatywną oceną środowiska.

Albo boimy się porażki i wolimy odpuszczać.

Nawyk poddawania osłabia naszą sprawczość.

Czujemy bezsilność.

I tu potrzebna nam pewność siebie- aby przerwać to błędne koło.

Oczywiście nie wszystko musi się nam udać. Idąc pod górę – na szczyt powinniśmy liczyć się z upadkami czy wiatrem wiejącym prosto w twarz.
Nie wszystko musi się nam udać, można poprawić działanie w trakcie jego wykonywania, ale ważne żeby była odwaga do zrobienia pierwszego kroku. Zaakceptuj, że nie wszystko musi nam się udać w stu procentach. Podążanie ścieżką naszego przeznaczenia i indywidualnych predyspozycji nie zawsze spotka się z aplauzem otoczenia. Ale czy to znaczy, że nie warto ruszać w drogę?

Pewność siebie możemy kojarzyć z odwagą, z poczuciem własnej wartości, samoakceptacją, ze spokojem wewnętrznym.

Budowanie pewności siebie następuje przez relacje. Kiedy mamy bezwarunkową miłość drugiej osoby i jej akceptację, łatwiej przychodzi nam lubić siebie takim jakim jesteśmy. Wspierające środowisko pomaga nam wzmacniać pewność siebie, warto zatem otaczać się pozytywnymi ludźmi.

Warto też cieszyć się z drobnych rzeczy, małych sukcesów. Oczywiście możemy mieć ambitne cele związane z naszą pasją czy pracą, ale doceniać się trzeba za każdy mały krok w drodze do ich realizacji.

Pewność siebie nie polega na arogancji i narzucaniu innym własnego sposobu życia.

Pewność siebie to stan miłości do samego siebie i akceptacji tego, co nie można w sobie zmienić. A dzięki poznaniu swoich mocnych i słabych stron zyskamy odwagę do działania pomimo lęku.

Będąc pewnym siebie potrafimy dać sobie prawo do porażki. Bez niego ciężko jest wyruszyć w drogę na szczyt;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *