Powikłania neurologiczne po Covid-19

Powikłania neurologiczne dotyczą według  różnych źródeł od 30 do nawet 70 procent osób, które przechorowały Covid-19.
Dzielimy je na ostre: tu należy wymienić w pierwszej kolejności encefalopatie ( czyli zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, które skutkują przymgleniem świadomości, podsypianiem, bólami głowy z wymiotami ) oraz ostre zespoły niedokrwienne w postaci udarów mózgu. Niedokrwienia centralnego układu nerwowego mogą występować zarówno w wyniku odwodnienia organizmu jak i prozakrzepowego działania SARS-CoV-2. Sama infekcja wirusowa może skutkować niedotlenieniem mózgu w przebiegu hipoksji.
Powikłania podostre to zaburzenia smaku oraz węchu, zespoły autoimmunologiczne takie jak polineuropatia obwodowa czy też demielinizacje centralnego układu nerwowego.
W przewlekłych powikłaniach pocovidowych mieszczą się zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, przewlekłe zmęczenie, demotywacja, spadek wydolności fizycznej, zespoły bólowe o charakterze neuropatii, bóle głowy.
Leczenie powikłań neurologicznych obejmuje specjalistyczną terapię opartą na lekach przepisywanych przez uprawnionego lekarza oraz rehabilitację funkcji naruszonych w przebiegu infekcji.
Bardzo ważna jest też pielęgnacja domowa, na którą składa się odpowiednie nawodnienie, dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, stosowna ilość snu, odpoczynek i aktywność fizyczna we właściwych proporcjach.
Najlepiej jednak – jak zawsze- stosować prewencję, czyli dbać o naturalną odporność, aby nie chorować.

Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, nie gwarantują identycznych efektów u każdego leczonego pacjenta i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *